| AlbPixel | Aty Ku Dizajni Mbreteron |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

| AlbPixel | Aty Ku Dizajni Mbreteron |


 
ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 9uih98h9

Shko poshtė 
AutoriMesazh
aLbpiXeL
Administrator
Administrator
aLbpiXeL

Numri i postimeve : 209
Age : 28
Registration date : 12/08/2008

9uih98h9 Empty
MesazhTitulli: 9uih98h9   9uih98h9 Icon_minitimeSun Nov 15, 2009 9:28 pm

9uih98h9 Windows7_paint-300x207

Windows 7 Paint - Opcionet dhe Tiparet e tij


Shumė nga ju e dini se Paint ėshtė njė mjet pėr vizatime qė mund tė
pėrdoret pėr tė bėrė vizatime apo editime tė thjeshta tė fotografive.
Paint ėshtė pėrfshirė nė cdo version tė Windows duke filluar qė nga
versioni i parė Windows 1.0 qė u pat lėshuar nė vitin 1985. Pas 24
vitesh ndėrtimesh nė tė Paint sot ka arritur versionin 6.1 nė Windows
7. Siq do ta shihni edhe ju ky version e ka ndryshuar dramatikisht pas
shumė viteve stagnimi. Pėrfundimisht tash mund tė konsiderohet njė
editues bazik i fotografive qė mund tė merret nė konsideratė.
Nė kėtė artikull unė do tė shkruaj se ku mund ta gjejm Paint-in, si tė punojm me dukjen e re dhe me opcionet e reja kryesore.
Ku ta gjejm Paint-in


Ju mund ta gjeni Paint-in duke shėnuar nė kutinė e kėrkimit nė start fjalėn “paint”. Alternativa tjetėr ėshtė tė shkoni kėshtu: Start Menu -> All Programs -> Accessories -> Paint.
Pėr ju qė pėlqeni tė pėrdorni “command line” ju mund ta gjeni atė nė 'C:\\Windows\\System32\\mspaint.exe'.
9uih98h9 Paint1

Where To Find Paint


Pamja e re e Paint


Pasi ta hapni Paint ju do tė ndesheni nė njė pamje komplet e re nga
ajo qė jemi mėsuar ta shohim mė parė. Tash tė gjitha sendet janė nė
krye tė dritares. Dizajni i ri pėrmbanė tė njėjtat koncepte si ‘flow interface’
nga Microsoft Word 2007. Pėr kėtė arsye pėrdoruesit duhet tė jenė
tashmė tė familjarizuar me kėtė dukje sepse pėrndryshe do tė hasin nė
vėshtirėsi tė ndryshme. Pėr ju qė keni probleme unė do tė jau shpjegoj
gjėrat kryesore edhe elementet mė tė rėndessishme.
Nė krye tė dritares, nė titlebar ėshtė Quick Access Toobar me disa nga butonat kryesor: Save, Undo and Redo.
9uih98h9 Paint2

The new interface of Paint


Kur klikoni nė shigjeten e vogėl djathtas butonit redo njė menu e vockėl do tė ju hapet qė ju mundėson juve tė ndėrtoni Quick Access Toolbar. Ju mund tė shtoni butona si New (fotografi), Open, Print
apo mund tė fshini ndonjė buton ekzistues. E gjitha qka ju duhet tė
bėni ėshtė tė klikoni nė butonat qė dėshironi ti shtoni/hiqni.
9uih98h9 Paint3

Add/Remove Buttons


Posht tittlebar gjendet “main toolbar”. Butoni i parė nė anėn e
majtė hap menynė kryesore tė Paint, qė ėshtė e ngjashme me opcionet e
mėhershme tė Paint-it.
9uih98h9 Paint4

The new interface of Paint


Nė kėtė meny ju mund tė njė fotografi tė re apo ekzistuese, tė ruani
njė fotografi, tė printoni njė fotografi nga skaneri apo aparati juaj,
dėrgoni njė fotografi nė email, ta bėni si fotografi tė desktop-it tuaj
fotografine ekzistuese, tė shihni infot e asaj foto apo tė mbyllni
paint-in.
Si nė Microsoft Office 2007, disa pjes tė menys kanė opcione shtesė. Pėrshembull, nqs klikoni Save As nė anėn e djathtė tė menus ju do tė shihni formatet mė tė pėrdorura tė fotografive: Bitmap, JPEG, GIF, dhe PNG.
9uih98h9 Paint5

Save As PNG, JPG. GIF Pics


Tashti nė vazhdim ne kemi Home tab me tė gjitha mjetet e editimit tė fotografive qė ju do tė shihni nė Paint.
9uih98h9 Paint6

Home tab


Njė nga gjėrat qė ju mund tė bėni ėshtė vendosja e mjeteve tė ndryshme tė Home tab nė Quick Access Toolbar. Vetėm klikoni me tė djathtėn nė mjetin qė dėshironi ta vendosni dhe zgjidhni Add to Quick Access Toolbar nga menuja e hapur.
9uih98h9 Paint7

Add to Quick Access Toolbar


Nė sekcionin e ardhshėm tė kėtij artikulli ne do tė rikthehemi tek ky mjet dhe tė sqarojm opcionet kryesore.
Pas tab-ut Home vjen View tab. Kėtu ju mund tė zmadhoni/zvogėloni
apo tė shihni njė foto nė madhėsi normale. Ju gjithashtu ju mund tė
vendosni Rulers dhe Gridlines nė njė fotografi qė do tė ju ndihmoj juve
tė caktoni elementet nė fotografi.
9uih98h9 Paint8

View Tab


Nė fund, poshtė “tabbed” menusė gjendet Drawing area dhe poshtė saj gjendet Satus bar ju mund tė gjeni informacione tė pėrgjithshme pėr fotografinė aktuale.
9uih98h9 Paint9

Drawing area & Status bar


Tab-u Home – Opcionet dhe Tiparet e reja


Kthehemi prapa tek tab-u Home. Nė kėtė tab ju do tė gjeni
opcionet dhe tiparet e veqanta dalluese dhe tė reja qė e bėjnė tė
ndryshoj nga versionet paraprake. Nė kėtė kapitull ne do tė mundohemi
tė ecim ndėrmjet tyre.
Sekcioni i parė i Home tab pėrmban mjetet Clipboard: Paste from, Copy dhe Cut. Pastaj kemi edhe sekcionin e fotografive (Image) qė pėrmban mjetet Crop, Resize, Rotate dhe Select.
9uih98h9 Paint10

Clipboard tools


Selektimi dhe ndryshimi i madhėsis tashmė janė pasuruar me dy
opcione tė veqanta dhe ato mund ta ndryshojnė madhėsinė e fotografisė
me pėrqindje dhe piksela.
9uih98h9 Paint111

Resize the picture by Percentage or by Pixels


Gjithashtu edhe selektimet kanė opcione tė reja. Kur ju selektoni
pjesė tė ndryshme tė fotografive ju mund tė vendosni nėse background do
tė jetė prezent apo jo. Thjesht kontrollo apo moskontrollo (check or
uncheck) opcionin ‘Transparent selection’. Nqs dėshironi tė pėrfshihet backgorundi thjesht bėni uncheck opcionin dhe anasjelltas pėr tė kundėrtėn.
9uih98h9 Paint12

Transparent selection


Gjithashtu si opcione tė reja janė dhe brushat & format qė janė tė vendosura si nė fotot e mėposhtme.
9uih98h9 Paint13

Brushes and Shapes


Konkluzion


Ne tė gjithė e dijmė se nganjėherė njė video tutorial mund tė
shpjegoj shumė mė shumė gjėra sesa njė tutorial i shkruar dhe me
fotografi. Ishte kjo pikėrisht arsyeja pse ne po vendosim edhe njė
video nga YouTube ku janė tė paraqitura shumė nga mjetet e Paint-it.

_________________
9uih98h9 ZeldaSignature
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://albpixel.nstars.org
 
9uih98h9
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
| AlbPixel | Aty Ku Dizajni Mbreteron | :: AlbPixel :: Rregullat & Lajmerimet!-
Kėrce tek: